V spletni trgovini niso prikazani vsi izdelki, ki so na voljo v poslovalnicah. Razpoložljivost velikostnih številk oblačil in obutve prosimo preverite s klicem v izbrano poslovalnico.
Pravilen izbor varnostnega avtosedeža je ključen za varnost vašega otroka. Ne glede na to, ali se pripravljate na prihod novorojenčka ali se odpravljate na pot z večjim otrokom, je pomembno, da se posvetite preverjanju brezhibnosti obstoječega avtosedeža, in, če je potrebno, nakupu novega, primernejšega avtosedeža. Poleg varnosti bo pravilno izbran avtosedež otroku zagotovil tudi udobno potovanje.
Baby Center v svojih poslovalnicah ponuja odlično in široko ponudbo avtosedežev, za vse starostne skupine, a potrebno je izbrati avtosedež, ki odgovarja vašemu malčku, vam in je hkrati primeren tudi za vaše vozilo. Avtosedež mora ustrezati višini in teži malčka, prav tako pa naj bo nameščanje enostavno in z minimalno možnostjo napake v skladu z navodili proizvajalca. Osnova dobrega avtosedeža je, (pred praktičnostjo in cenovnim dostopom) varnost. Pred odločitvijo se posvetujte z našim prodajnim osebjem, ki vam bo po potrebi tudi pomagalo pri namestiti avtosedeža v vaše vozilo.
Testiranja otroške varnostne opreme
Alternativa in pomoč pri iskanju informacij za varen in pravilen nakup avtosedeža so tudi regulatorni testi, namenjeni homologizaciji avtosedežev za evropski trg ter neodvisni varnostni testi, ki jih izvajajo različne mednarodne organizacije. V nadaljevanju predstavljamo najpomembnejše.
ECE R 44/04
Vsi avtosedeži, ki so v prodaji na evropskem trgu, morajo ustrezati določenim mednarodnim standardom, ki zagotavljajo, da so posamezni deli sedeža (školjka, ogrodje, pasovi, prevleke) izdelani iz ustreznih materialov, da je sedež uspešno prestal teste čelnega trka, in da ga je mogoče ustrezno namestiti v vozilo z Isofix sistemom ali s 3-točkovnim avtomobilskim varnostnim pasom.
ECE R 129
Za doseg še večje varnosti najmlajših potnikov je leta 2013 v veljavo stopila nova regulativa, it. I-Size. Ta testira varnostne sedeže na enak način kot ECE R 44/04, dodaja pa še testiranje v primeru bočnih trkov.
Plus Test
Gre za prostovoljno testiranje avtosedežev, ki so namenjeni švedskemu trgu. Test upošteva obremenitve na otrokov vrat, ki nastajajo pri čelnih trkih. Test ima tako stroga določila, da jih ne opravi noben avtosedež, ki se namesti v smeri vožnje, saj so bremenilne sile na otrokov glavo, vrat in hrbtenico in v tem položaju prevelike. Namen testa zagotoviti, da otrok, v avtosedežu z opravljenim Plus Testom, ne bo utrpel resnih ali smrtno nevarnih poškodb pri trčenju. Sedeži, testirani po Plus Testu ustrezajo vsem varnostnim zahtevam ECE regulativ (R 44/04 in R 129).
Stifung Warentest ADAC
Neodvisna nemška potrošniška organizacija Stifung Warentest v sodelovanju z avtomobilistično organizacije ADAC vsako leto opravi obširno testiranje avtosedežev. Rezultate objavijo številne evropske potrošniške in avtomobilistične organizacije, za proizvajalce pa pomeni dodatni dokaz kakovosti.
Teste, izvedene po letu 2016, je zaznamovala zaostritev testnih pogojev in kriterijev, prvič pa so bili prisotni tudi predstavniki sedežev, ki upoštevajo varnostne zahteve i-Size. Prav zaradi zaostrenih kriterijev je primerjava rezultatov testov od leta 2016 dalje v primerjavi s preteklimi leti, težka, kar pa nikakor ne pomeni, da takrat dobro ocenjeni modeli niso več ustrezno varni.
Kako potekajo testiranja ADAC?
Avtosedeže testirajo na podlagi vnaprej določenih meril, ki vključujejo varnost, upravljanje, ergonomijo, vsebnost škodljivih snovi, čiščenje in kakovost izdelave. Ponderji in pogoji testiranja so naslednji:
50%
zagotavljanje varnosti (čelni in bočni trki pod različnimi koti pri večji hitrosti-obnašanje materiala, stabilnost sedeža, obremenitev trebušnega dela, stabilnost naslonjala,…);
40%
merilo uporabnosti (praktični preizkus udobja uporabe-enostavnost sistema zapenjanja, ročaja za prenašanje, namestitve v avtomobil, vzdrževanje prevleke,…);
10%
merilo ergonomije (udobnost vožnje za malčke, širina sedeža, koliko prostora zavzame v vozilu);
0%
prisotnost škodljivih snovi in kemikalij v materialih (preverjanje vsebnosti škodljivih snovi. Kljub temu, da je ponder 0% pa prisotnost škodljivih snovi v materialu zniža skupno oceno sedeža.
Kaj prinašajo nova ADAC testiranja za leto 2020?
Nemška avtomobilistična zveza dvakrat letno opravi testiranje varnostnih avtosedežev- ADAC Stifung Warentest.
Majsko testiranje je prineslo kar nekaj dobrih ocen za modele, ki jih najdete v naši bogati ponudbi.
Oktobra se je spomladanskemu zmagovalnemu paru Cybexovih modelov linije B, Pallasu B-Fix (skupina 1/2/3) in Solutionu B-Fix (skupina 2/3), pridružil še manjši bratec, avtosedež skupine 0+, Aton B-Fix, ki se je odrezal z odlično oceno z in brez Isofix podstavka. Posamezni model je bil ocenjen kot najboljši v svoji skupini.
Podroben pregled ocenjenih izdelkov najdete na ADAC spletni strani, nekaj ključnih informacij o samih rezultatih pa sledi v nadaljevanju.
ATON B, PALLAS B-FIX IN SOLUTION B-FIX
Majski test ADAC 05/2020:
Oktobrski test ADAC 10/2020:
Ne glede na vse navedeno – pri uporabi otroškega varnostnega avtosedeža je KLJUČNA PRAVILNA NAMESTITEV - ta rešuje življenja!
V svojih poslovalnicah ponujamo odlično in široko ponudbo različnih modelov otroških varnostnih avtosedežev priznanih blagovnih, za vse starostne skupine in za vse tipe vozil. Naše osnovno vodilo pri naboru ponudbe je (pred praktičnostjo in ceno) maksimalna varnost, ki jo sedež zagotavlja malim sovoznikom.